Deklaracja dostępności

Urząd Miejski w Łaszczowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej: Urząd Miejski w Łaszczowie.

Status pod względem zgodności

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

– wiele zamieszczonych informacji jest w postaci skanów z uwagi na charakter informacji jaki jest niezbędny do opublikowania informacji,

– część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, mają one charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań

– pochodzą z różnych źródeł

– opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji

Przygotowanie oświadczenia w sprawie dostępności

Niniejsze oświadczenie sporządzono dnia: 2020-03-20.

Metoda przygotowania oświadczenia:

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Damian Sobczuk, sobczuk@laszczow.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 84 66 11 505 w. 42. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich:

https://www.rpo.gov.pl/

Informacje uzupełniające

Data publikacji strony internetowej: 2009-07-06.

Data ostatniej aktualizacji dotyczącej zmiany wyglądu, struktury informacji lub sposobu publikowania: 2020-02-03.

Dane teleadresowe podmiotu publicznego:

Urząd Miejski w Łaszczowie
ul. Chopina 14
22-650 Łaszczów
Tel.: 84 66 11 505
Faks: 84 66 11 050
E-mail: sekretariat@laszczow.pl
Strona internetowa: www.laszczow.pl

Dostępność architektoniczna:

Do budynku Urzędu Miejskiego w Łaszczowie prowadzą dwa główne wejścia od strony ulicy Chopina. Budynek jest wyraźnie oznakowany tablicą informacyjną oraz godzinami otwarcia. Przy wejściu  znajduje się dzwonek przywołania.

Oba wejścia główne dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsze wejście prowadzi  bezpośrednio na poziom parteru, przy drugim z wejść znajdują się schody. Do tego wejścia prowadzi podjazd dla wózków. Po obu stronach podjazdu jest zamontowana balustrada. Budynek nie posiada windy. Drzwi wejściowe posiadają odpowiednią szerokość zapewniającą swobodne poruszanie się osób na wózkach. Na parterze budynku znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych. Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz i pomieszczenia na parterze budynku. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

Obsługa osób z niepełnosprawnościami

Część Urzędu Miejskiego usytuowana jest na pierwszym piętrze, ale podatki i opłaty lokalne, gospodarka odpadami, referat rolnictwa, gospodarki nieruchomościami i inwestycji, referat organizacyjno-administracyjny umiejscowione są na parterze budynku. Na parterze w razie konieczności odbywa się bezpośrednia obsługa interesantów przez Burmistrza oraz obsługa
z zakresu spraw co dzień obsługiwanych na piętrze budynku.

Niepełnosprawni mogą zwrócić się do każdego pracownika z prośbą o informację lub pomoc. Na parterze budynku za wejściem głównym prowadzącym bezpośrednio na poziom parteru znajduje się Biuro Obsługi Interesanta. W pierwszej kolejności pracownicy przeprowadzają wstępną rozmowę z osobą niepełnosprawną w celu ustalenia charakteru załatwianej sprawy a następnie wskazują merytorycznego pracownika. Jeżeli wymagają tego potrzeby osoby niepełnosprawnej merytoryczny pracownik z danego Referatu udaje się niezwłocznie do osoby niepełnosprawnej w celu pomocy przy załatwianiu sprawy bądź udają się do merytorycznych miejsc pracy w celu kompleksowego obsłużenia osoby  niepełnosprawnej.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących, brak pętli indukcyjnych.
Brak tłumacza języka migowego.

Urząd Miejski w Łaszczowie posiada parking ogólnodostępny. Na parkingu jest wyznaczone jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych.

Informacje dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Do budynku i pomieszczeń na parterze można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Warunkiem wejścia na teren Urzędu jest wyposażenie psa w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnoprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

Budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Piłsudskiego nie jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 31.03.2025 r.