Dożynki gminno-parafialne w Łaszczowie

Fotograf: www.jerzycabajfoto.pl

24 sierpnia br. odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne w Łaszczowie, tradycyjne polskie święto organizowane na zakończenie żniw.

Rozpoczynając świętowanie rolnicy podziękowali za zebrane plony na Mszy Świętej, którą
w Kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła odprawił Ks. Proboszcz Krzysztof Świta. Podczas Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie wieńców oraz składanie darów ołtarza.

Po eucharystii uczestnicy dożynek przeszli barwnym Korowodem Dożynkowym na plac przy Stadionie Miejskim. Korowód poprowadzili starostowie dożynkowi, którymi byli Pani Katarzyna Krawczyk z Hopkiego i Pan Kamil Wronka ze Steniatyna.

Po zajęciu miejsc przez uczestników głos zabrał Burmistrz Łaszczowa Pan Mariusz Zając, który podkreślił znaczenie wspólnoty, tradycji i pracy rolników. Następnie głos zabrali przybyli goście:

  • Pan Andrzej Adamek Z-ca Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tomaszowie Lubelskim reprezentujący Pana Krzysztofa Hetmana Posła do Parlamentu Europejskiego
  • Pani Aneta Tywonik-Małysz – Radna Powiatu Tomaszowskiego reprezentująca Panią Małgorzatę Gromadzką Posłankę na Sejm RP oraz Wojewodę Lubelskiego Pana Krzysztofa Komorskiego
  • Pani dr hab. Sabina Bober – Profesor z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Kierownik Oddziału Upamiętnienia Miejsc Martyrologii w Lublinie z Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego reprezentująca Pana Jarosława Stawiarskiego Marszałka Województwa Lubelskiego
  • Pan Wiesław Cielica – Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, reprezentujący także Starostę Powiatu Tomaszowskiego Pana Henryka Karwana
  • Pan Sławomir Litkowiec Przewodniczący Rady Gminy w Ulhówku
  • Pani Beata Krzewińska Przewodnicząca Polskiej Izby Gospodarczej Kobiet Przedsiębiorczych.

Po przemówieniach Starostowie Dożynek przekazali symboliczny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż Burmistrzowi Łaszczowa Panu Mariuszowi Zającowi. Następnie nastąpiło dzielenie się chlebem – zgodnie ze staropolskim obyczajem. Chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów, został podzielony między uczestników i gości dożynkowych.

Podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Łaszczowie został rozstrzygnięty Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.

W kategorii wieniec tradycyjny:

I miejsce – KGW Steniatyn

II miejsce – KGW „Nabrożanki” z Nabroża-Kolonii

III miejsce – KGW „Pukarzowianki” z Pukarzowa.

W kategorii wieniec nowoczesny:

I miejsce – Sołectwo Domaniż

II miejsce – Sołectwa Hopkie

III miejsce – KGW „Wólczanki” z Wólki Pukarzowskiej.

Wieńce KGW Steniatyn i Sołectwa Domaniż będą reprezentować gminę Łaszczów w konkursie powiatowym, który odbędzie się podczas Dożynek Powiatu Tomaszowskiego 7 września
w Tyszowcach.

W niedzielne popołudnie emocji nie zabrakło również podczas ogłoszenia wyników drugiej edycji konkursu witaczy dożynkowych, w którym jury oceniło 10 propozycji. Jurorom najbardziej spodobała się koncepcja „Pukarzowianek”, drugie miejsce zajęło Sołectwo Małoniż, a trzecie – KGW „Cyganeczki” z Hopkiego.

Lokalnych wątków nie zabrakło także na plenerowej scenie. W części rozrywkowej festynu publiczność spędzała czas przy muzyce zespołów śpiewaczych z Pienian, Pukarzowa i Nabroża, a także „Młodych muzykantów” i Łaszczowskiej Orkiestry „Feniks”. Natomiast wieczorem goście bawili się z kapelą „Chyżanie”, zespołem RST z Tomaszowa Lubelskiego oraz discopolowymi grupami „Good Team”, „Maczo” i Relax”.

Poza sceną najmłodsi mieli do dyspozycji m.in. dmuchane zjeżdżalnie, czynne były stoiska handlowe, rękodzielnicze oraz gastronomiczne, wypełnione przez miejscowe koła gospodyń wiejskich lokalnymi przysmakami.

Dożynki Gminno-Parafialne w Łaszczowie odbyły się pod Patronatem Honorowym Wojewody Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

Zdjęcia z wydarzenia w galerii