Międzynarodowy folklor w parku

Trwa Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Eurofolk – Zamość 2024”, ale grupy z różnych części świata występują nie tylko w Zamościu. W najbliższy weekend jedna z nich przyjedzie do Łaszczowa.

12 lipca 2024r godzina 18.00

W piątek o 18.00 łaszczowska publiczność będzie mogła lepiej poznać tańce i kulturę ludową naszych południowych sąsiadów z Czech.

Łaszczów gości uczestników zamojskiego festiwalu od wielu lat. W ostatnim czasie występy odbywały się na Placu Łaszcza, ale w tym roku burmistrz i miejscowy ośrodek kultury zapraszają do Zespołu Pałacowo-Parkowego Fundacji Rodu Szeptyckich.

Z koncertem wystąpi Zespół Folklorystyczny „Żerotin”, założony w Strażnicach na Morawach Południowych w 1969 rok. Inicjatorami byli młodzi pasjonaci tradycyjnego śpiewu i tańca, którzy interesowali się historią swojego rodzinnego miasta. Strażnice są uznawane za centrum folkloru i kultury Republiki Czeskiej, a działalność zespołu skupia się głównie na znanym z tych okolic tańcu danaj, szybszym tańcu trasak oraz tańcu verbunk, wykonywanym wyłącznie przez mężczyzn. Ten ostatni znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Obecnie grupę „Żerotin”, której menadżerem i choreografem jest Vitezslav Horak, tworzy około 30 członków w wieku od 15 do 35 lat.

Na koncercie gości z Czech piątkowy wieczór w parku w Łaszczowie nie musi się skończyć. Po występie rozpocznie się potańcówka pod gołym niebem, którą poprowadzi DJ Jaro. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy oraz zachęcają do przygotowania koszyczków piknikowych i delektowania się smakołykami w zabytkowym otoczeniu.


(fot. GOK w Łaszczowie)