Sobótkowe tradycje

„Sobótki” to dawne słowiańskie święto, obchodzone w związku z letnim przesileniem Słońca w najkrótszą noc w roku. Swój udział w kultywowaniu tej tradycji po raz pierwszy będą mieć mieszkańcy Łaszczowa i okolic, którzy spotkają się w niedzielę 23 czerwca na wspólnych obchodach „Nocy świętojańskiej”.

Impreza rozpocznie się o 20.00 na placu zielonym przy stadionie obok rzeki w Łaszczowie. Bliskość wody nie jest przypadkowa, bo większość obrzędów sobótkowych jest ściśle z nią związana. Podczas niedzielnych obchodów przypomni je zespół „Dominanta” z sąsiedniej gminy Tyszowce, który zaprezentuje inscenizację „Nocy świętojańskiej”.

Nawiązaniem do słowiańskich tradycji będzie również konkurs na najdłuższą plecionkę z kwiatów i ziół. – Część materiałów będzie dostępna na miejscu, ale zachęcamy gości, by przynieśli także własne, by zwiększyć swoje szanse na zdobycie nagród. Mile widziane będą także koszyczki z jedzeniem, piciem czy kocami piknikowymi, a ze swojej strony oferujemy bezpłatną kiełbaskę z ogniska – deklarują organizatorzy.

Niedzielne wydarzenie zakończy wspólne biesiadowanie i zabawa z DJ-em, która potrwa do północy.

Na pierwszą „Noc świętojańską” zapraszają burmistrz i Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie.